جاذبه های گردشگری

الف) آثار تاریخی و باستانی
سقاخانه
از سقاخانه های معروفی که در بروجن بوده، سقاخانه محله درب کارونسرا را باید نام برد. این سقاخانه باقیمانده مسجد مرحوم حجه الاسلام سید عبدالرزاق(بانی مسجد) است که مسجد مزبور در سال 1332 شمسی طعمه سیل شد و سقاخانه ای که در وسط مسجد مزبور قرار داشته، فقط باقی مانده است.
در همین محله تعزیه خوانان دوره گرد به ذکر مصیبت می پردازند. در سمت غربی سقاخانه سه طبقه سکو وجود دارد که در آن شمع روشن می نمایند. بفاصله 3 تا 4 متری سقاخانه دو درخت بزرگ کهنسال وجود دارد که یکی از آنها توت و دیگری نارون می باشد. اهالی درباره این درختها معتقدند که در حدود صد و بیست سال از کاشت آنها می گذرد. سقاخانه در زمینی به مساحت 5/2*5/2 ساخته شده است.
مسجد حاج سلیمان
این مسجد در سال 1285 ه.ق ساخته شد و مسجد حاج سید ضیاء الدین بر روی ستونهای آن بنا گردید.
مسجد جامع نقنه
این مسجد مربوط به دوران تیموریان بوده و سبک و سیاق آن مثل مسجد حاج شیخ علی و مسجد حاج آقا ضیاء می باشد.
خانه حفیظی
این اثر تاریخی مربوط به اواخر دوران قاجاریه می باشد که در خیابان فردوسی بروجن واقع شده است.
کلیسای معموره
کلیسای روستای معموره که در 15 کیلومتری بروجن قرار دارد و در گذشته با توجه به اقلیت مسیحی در منطقه از آن استفاده می شده که هم اکنون به عنوان یک مکان تاریخی، ترمیم و نگهداری آن توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، انتظار می رود.
حمام مکتب خانه
این حمام مربوط به دوران قاجار می باشد که علاوه بر خدمات رسانی براساس اعتقادات و باورهایی که مردم به آن دارند، جنبه فرهنگی نیز داشته و در بیش از 100 سال قبل ساخته شده است. حمام دارای چهار ستون سنگی و سقف گنبدی به شیوه حمامهای رایج زمان خود می باشد. در حال حاضر تبدیل حمام مکتب خانه به چایخانه و سفره خانه سنتی در دست انجام است.
حمام بازار
حمام بازار و حمام حاج محمد صادق از دیگر یادگاری های معماری به جا مانده شهر بروجن می باشد که پراکندگی حمامها و وسعت هریک بیانگر گسترش و وسعت گذشته و جمعیت هر محله می باشد.


تاریخ به روز رسانی:
1396/04/11
تعداد بازدید:
3540
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal